White Paper

Where Digital Security Meets Artful Simplicity

Bitcoin para simgesi

2023 e-İmza Raporu:
Gelişmeler, İstatistikler ve Beklentiler

Tüm dünyanın 2004 yılında resmi olarak tanıştığı elektronik imza, bugün iş süreçlerinin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Devlet kurumları, özel teşebbüsler, işletmeler, holdingler ve bireysel kullanıcılar günümüzde büyük çoğunlukla e-imzayı tercih ediyor. Taklit ve inkar edilemeyen, zaman damgası ile ispatlanabilirlik özelliğine sahip e-imza aynı zamanda farklı çeşitleriyle de kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Tokenlar, mobil operatörler, kimlik kartı okuyucular ve sunucu bazlı e-imza çeşitleri farklı dijital platformlarda kullanılıyor.

e-İmza

02 Ocak 2024

Bitcoin para simgesi

Blockchain, NFT Technology,
and
Much More

We invite you to embark on a journey with us to explore the sometimes complex yet equally fascinating and enchanting depths of blockchain, NFT technology, and much more. Understanding this revolution that shapes the future economy, art, and technology; keeping up with developments in current areas such as Web 3.0, blockchain, crypto assets, NFTs, smart contracts, digital identity, and decentralized finance is for anyone who wants to follow. Are you ready to open the doors to the world of Web 3.0 together?

NFT

24 Mayıs 2024

Bitcoin para simgesi

Akıllı Sözleşmelerin Uygulama Alanları

Akıllı sözleşmeler, dijitalleştirilebilen ve her komutu icra edebilen “Turing-complete” bilgisayar kodlarıdır. İki ya da daha fazla tarafın bulunduğu sözleşme ilişkilerinde kullanılabilir. Kısacası akıllı sözleşmeler, tüm alanlarda geleneksel yöntemlerle yapılan sözleşmeler için dijital bir alternatif alanı yaratır. Dijital arşiv kolaylığı, düşük karbon ayak izi ve yüksek güvenlikli kripto anahtar teknolojisi ile akıllı sözleşmeler yeni nesil ticaretin kapılarını aralar.

NFT

23 Eylül 2023

Bitcoin para simgesi

Akıllı Sözleşmeleri Anlamak

Blokzinciri denildiğinde akla gelen ilk uygulamalardan biri süphesiz akıllı sözleşmelerdir (“smart contracts”). Genellikle hukukçular ve diğer sosyal bilimciler“ akıllı sözleşme” ifadesini tercih ederken, konunun teknik tarafına odaklanan kişiler “akıllı kontrat”lardan bahsediyor. Arada bir fark yok, hepsi blokzincirinde kurulan ve/veya icra edilen bilgisayar programlarını ifade ediyor. Peki bu kavram nereden çıktı ve nasıl bir evrim geçirdi, biraz daha yakından bakalım:

NFT

09 Eylül 2023

Bitcoin para simgesi

NFT’ler (“Non-Fungible Token”) ve Regülasyon

Murat Pak tarafından oluşturulan gizemli NFT (“non-fungible token”) koleksiyonu “The Merge” Aralık 2021’de 91,8 milyon ABD dolarına satıldı. Bu koleksiyona ait parçaların 30.000’den fazla sahibi var. Bored Ape Yacht Club, The First 5000Days ve CryptoPunks gibi NFT projelerinde milyonlarca dolarlık alımgerçeklestirdi. 2023 yılında NFT’ler özellikle metaverse odaklı projelerle gündemegelmeye devam ediyor. Emlak sekt.ründe gayrimenkulleri temsil eden NFT’ler ileislem yapılması da yine gelecek vadeden projeler arasında.

NFT

26 Temmuz 2023

Bitcoin para simgesi

NFT Ekosistemine Bakış: Oyuncular, NFT’lerin Yaşam Döngüsü ve NFT Türleri

Blokzinciri artık kripto paralar dışında birçok uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Nitekim, kripto varlık hizmet platformları, merkeziyetsiz otonom kuruluşlar (DAO’lar), metaverse ve NFT kavramlarının hepsi blokzinciriyle beraber hayatımıza girdi. Daha önceden beri mevcut olmasına ragmen 2021 yılından beri günlük hayatta ve iş çevrelerinde sıklıkla adını duydugumuz NFT’ler lüks tüketim, kripto ürünler, koleksiyon (koleksiyon yapma) ve yatırım ile ilgilenen kişi ve kurumlar için yeni bir pazar oluşturdu. Dijital sanat, oyunlar, spor kartları, müzik ve diğer birçok dijital içeriğin tokenize edilerek satıldığı geniş bir pazar ortaya çıktı.

NFT

25 Mayıs 2023

Bitcoin para simgesi

KYC ve KYB Süreçlerine Yakından Bakalım!

“Müşterini Tanı” olarak basitçe Türkçeye çevrilebilecek olan KYC aslında işletmeciliğin en başından günümüze kadar yürütülen klasik bir süreç. İşletmenin mal ya da hizmet sunacağı müşteri ve müşteri gruplarının kimliklerinitespit etmesi, mal ve hizmetin k.tüye kullanılma olasılıgının ortadan kaldırılmasıgibi unsurlar KYC’nin temelini olusturuyor.

Kimlik Tespiti ve Doğrulama

12 Mayıs 2023

Bitcoin para simgesi

Dijital Sanat Eserlerinin Temsilinden Çok Daha Fazlası:
Non-Fungible Token

Blokzincir ekosisteminin en önemli yapı taşlarından biri olan tokenizasyon pek çok mevcut sektörde yeni iş modelleri oluşturulmasını mümkün kılıyor. Tokenlar ve tokenizasyon, sanattan lojistiğe, emlak sektöründen sigortacılığa birçok sektörde değişim yaratma potansiyeline sahip. Tokenizasyon uygulamaları, yatırım araçlarını çeşitlendirerek yatırımcılara portföylerini yeni varlıklar dahil etmek süretiyle genişletme imkânı sunuyor.


DeFi, Blockchain ve Bitcoin

03 Mayıs 2023

Bitcoin para simgesi

Arklogin Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama: Tek Giriş, Birden Fazla Uygulama

Kimlik doğrulama teknolojileri günden güne yeni bir görünüme bürünüyor. Başlangıçta insan gücü ve fiziksel belgelerle yapılabilen bu işlem günümüzde mobil ya da masaüstü cihazların ekranlarında gerçeklestirilebiliyor. Üstelik daha önce genellikle fiziksel olarak ulasılması gereken bayiler ve subelerin yerini artık sanal uygulamalar aldı.

e-İmza

14 Nisan 2023

Bitcoin para simgesi

Bulutta Güvenli Belge İmzalamanın
En Pratik Hali

Geçmişte ıslak imza ile gerçekleştirilen süreçler artık çok geride kaldı. Günümüzde PDF, Word, Excel, PNG ya da XML uzantılı belgeler bilgisayar ya da mobil cihaz ekranlarında kolayca imzalanabiliyor. Islak imza ile aynı yasal geçerliliğe sahip olan elektronik imza, mobil imza bu noktada teknolojinin en büyük nimetlerinden biri haline geldi.

e-İmza

16 Mart 2023

Bitcoin para simgesi

Finansın Teknolojik Devrimi: Merkeziyetsiz Finans ve Tokenizasyon

Alışkın olduğumuz finansal sistemlerde para muhafaza etmek, sermaye ödünç almak, faiz elde etmek ve diğer finansal işlemleri yapmak için banka ve finans kuruluşlarının aracılığına ihtiyaç duyuluyor.

DeFi, Blockchain ve Bitcoin

02 Mart 2023

Bitcoin para simgesi

Yüksek Güvenlik, Mobil Kullanım, Pratik Kimlik Tespiti: ArkSigner Kimlik Kartı Okuyucu

Kimlik tespiti süreçleri tüm sektörlerde hem işletmeler hem müşteriler için oldukça kritik bir konu. Kimlik ibrazı ve yetkilinin kontörlü ile gerçekleştirilen geleneksel kimlik tespiti süreçleri günümüzde teknolojikaraçlar ile tamamlanabiliyor. Alanda bir diğer devrim ise uzaktan kimliktespiti. Bu yolla müşterilerin kimlikleri kimlik belgesi ve yüz doğrulamaişlemleri ile yapılabiliyor.

Kimlik Tespiti ve Doğrulama

07 Şubat 2023

Bitcoin para simgesi

Web 3.0 Döneminde Merkeziyetsiz Finans

İnternetin artık ilk çıktığı ve yayıldığı günlerdeki internet olmadığı bir gerçek.1990’ların başında “read only” bir internet deneyimi ile tanışmıştık (“Web 1.0”). Statikbir ağ yapısı söz konusuydu. İnterneti sadece bilgi almak için kullanıyorduk. Dahasonra sosyal ağların hayatımıza girmesiyle yeni bir internet dönemi başladı (“Web2.0”). Artık kullanıcılar bilgiyi çağırmanın ötesinde, paylaşımlar yapmak, dünyanınbirçok farklı yerinde yer alan kişilerle iletişim ve bağlantı kurmak için de internetikullanmaya başladılar.

(DeFi) ve Müşterini Tanı (KYC)

30 Ocak 2023

Bitcoin para simgesi

Neden Blockchain: Güncel ve Potansiyel Uygulama Alanları

Blockchain kavramının Bitcoin ve diğer kripto paraların ötesinde bir teknolojiolduğu gerçeği hayatımızda yer etmeye başladı. Yapay zeka, nesnelerin internetigibi teknolojilerle birlikte çalıştıkça daha da geniş bir uygulama alanına sahipolacağı düşünülüyor. Özellikle 2021 yılında Facebook’un adını Meta olarakdeğiştirmesiyle 2022 yılında Türkiye’de de büyük ilgi gören metaversekavramının temelinde de blockchain teknolojisi yer alıyor. Bu teknolojinin temelunsurları, çalışma mekanizması ve uygulama alanlarının anlaşılması sağlık,sigorta, uluslararası ticaret, dijital kimlik, tedarik zinciri ve lojistik gibi birçoksektör bakımından önem taşıyor. Bu teknolojiyi biraz daha yakından tanıyalım:

Blockchain

04 Ocak 2023

Bitcoin para simgesi

Uzaktan Kimlik Tespiti: Dünü, Bugünü, Yarını

İletişim ağlarının genişlemesi işletmelere ve müşterilere yepyeni bir dünyanın kapısını araladı. Bankalar, sağlık kuruluşları, üretici firmalar ve devlet kurumları dijital yollarla hizmet sunmaya başladı. Ortaya çıkan bu uzaktan hizmet dalgası 2020 yılında ortaya çıkan COVİD-19 pandemisi ile uzaktan hizmetleri bir seçenek değil bir zorunluluk haline getirdi.

Kimlik Tespiti ve Doğrulama

05 Aralık 2022

Bitcoin para simgesi

Kazançlı, Ekoloji Dostu ve Güvenli Elektronik İmza:
Merkezi İmzalama Portali (VIA)

Bireysel ya da kurumsal alışveriş ve tedarik süreçleri, para transferleri, bankacılık ve finans işlemleri, sağlık kuruluşlarınca verilen hizmetler ve çok daha fazlası artık kullanıcıların parmaklarının ucunda. Parmakların ucuna kadar gelen bu hizmetleri güvenle kayıt altına almak ve resmi makamlarca hukuki geçerlilik sağlamak için elektronik imza kullanmak olmazsa olmaz.

e-İmza

06 Aralık 2022

Haber bültenimize abone olun
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.