White Paper

Where Digital Security Meets Artful Simplicity

Bitcoin para simgesi

NFT Ekosistemine Bakış: Oyuncular, NFT’lerin Yaşam Döngüsü ve NFT Türleri

Blokzinciri artık kripto paralar dışında birçok uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Nitekim, kripto varlık hizmet platformları, merkeziyetsiz otonom kuruluşlar (DAO’lar), metaverse ve NFT kavramlarının hepsi blokzinciriyle beraber hayatımıza girdi. Daha önceden beri mevcut olmasına ragmen 2021 yılından beri günlük hayatta ve iş çevrelerinde sıklıkla adını duydugumuz NFT’ler lüks tüketim, kripto ürünler, koleksiyon (koleksiyon yapma) ve yatırım ile ilgilenen kişi ve kurumlar için yeni bir pazar oluşturdu. Dijital sanat, oyunlar, spor kartları, müzik ve diğer birçok dijital içeriğin tokenize edilerek satıldığı geniş bir pazar ortaya çıktı.

NFT

25 Mayıs 2023

Bitcoin para simgesi

Dijital Sanat Eserlerinin Temsilinden Çok Daha Fazlası:
Non-Fungible Token

Blokzincir ekosisteminin en önemli yapı taşlarından biri olan tokenizasyon pek çok mevcut sektörde yeni iş modelleri oluşturulmasını mümkün kılıyor. Tokenlar ve tokenizasyon, sanattan lojistiğe, emlak sektöründen sigortacılığa birçok sektörde değişim yaratma potansiyeline sahip. Tokenizasyon uygulamaları, yatırım araçlarını çeşitlendirerek yatırımcılara portföylerini yeni varlıklar dahil etmek süretiyle genişletme imkânı sunuyor.


DeFi, Blockchain ve Bitcoin

03 Mayıs 2023

Bitcoin para simgesi

Arklogin Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama: Tek Giriş, Birden Fazla Uygulama

Kimlik doğrulama teknolojileri günden güne yeni bir görünüme bürünüyor. Başlangıçta insan gücü ve fiziksel belgelerle yapılabilen bu işlem günümüzde mobil ya da masaüstü cihazların ekranlarında gerçeklestirilebiliyor. Üstelik daha önce genellikle fiziksel olarak ulasılması gereken bayiler ve subelerin yerini artık sanal uygulamalar aldı.

e-İmza

14 Nisan 2023

Bitcoin para simgesi

Bulutta Güvenli Belge İmzalamanın
En Pratik Hali

Geçmişte ıslak imza ile gerçekleştirilen süreçler artık çok geride kaldı. Günümüzde PDF, Word, Excel, PNG ya da XML uzantılı belgeler bilgisayar ya da mobil cihaz ekranlarında kolayca imzalanabiliyor. Islak imza ile aynı yasal geçerliliğe sahip olan elektronik imza, mobil imza bu noktada teknolojinin en büyük nimetlerinden biri haline geldi.

e-İmza

16 Mart 2023

Bitcoin para simgesi

Finansın Teknolojik Devrimi: Merkeziyetsiz Finans ve Tokenizasyon

Alışkın olduğumuz finansal sistemlerde para muhafaza etmek, sermaye ödünç almak, faiz elde etmek ve diğer finansal işlemleri yapmak için banka ve finans kuruluşlarının aracılığına ihtiyaç duyuluyor.

DeFi, Blockchain ve Bitcoin

02 Mart 2023

Bitcoin para simgesi

Yüksek Güvenlik, Mobil Kullanım, Pratik Kimlik Tespiti: ArkSigner Kimlik Kartı Okuyucu

Kimlik tespiti süreçleri tüm sektörlerde hem işletmeler hem müşteriler için oldukça kritik bir konu. Kimlik ibrazı ve yetkilinin kontörlü ile gerçekleştirilen geleneksel kimlik tespiti süreçleri günümüzde teknolojikaraçlar ile tamamlanabiliyor. Alanda bir diğer devrim ise uzaktan kimliktespiti. Bu yolla müşterilerin kimlikleri kimlik belgesi ve yüz doğrulamaişlemleri ile yapılabiliyor.

Kimlik Tespiti ve Doğrulama

07 Şubat 2023

Bitcoin para simgesi

Web 3.0 Döneminde Merkeziyetsiz Finans

İnternetin artık ilk çıktığı ve yayıldığı günlerdeki internet olmadığı bir gerçek.1990’ların başında “read only” bir internet deneyimi ile tanışmıştık (“Web 1.0”). Statikbir ağ yapısı söz konusuydu. İnterneti sadece bilgi almak için kullanıyorduk. Dahasonra sosyal ağların hayatımıza girmesiyle yeni bir internet dönemi başladı (“Web2.0”). Artık kullanıcılar bilgiyi çağırmanın ötesinde, paylaşımlar yapmak, dünyanınbirçok farklı yerinde yer alan kişilerle iletişim ve bağlantı kurmak için de internetikullanmaya başladılar.

(DeFi) ve Müşterini Tanı (KYC)

30 Ocak 2023

Bitcoin para simgesi

Neden Blockchain: Güncel ve Potansiyel Uygulama Alanları

Blockchain kavramının Bitcoin ve diğer kripto paraların ötesinde bir teknolojiolduğu gerçeği hayatımızda yer etmeye başladı. Yapay zeka, nesnelerin internetigibi teknolojilerle birlikte çalıştıkça daha da geniş bir uygulama alanına sahipolacağı düşünülüyor. Özellikle 2021 yılında Facebook’un adını Meta olarakdeğiştirmesiyle 2022 yılında Türkiye’de de büyük ilgi gören metaversekavramının temelinde de blockchain teknolojisi yer alıyor. Bu teknolojinin temelunsurları, çalışma mekanizması ve uygulama alanlarının anlaşılması sağlık,sigorta, uluslararası ticaret, dijital kimlik, tedarik zinciri ve lojistik gibi birçoksektör bakımından önem taşıyor. Bu teknolojiyi biraz daha yakından tanıyalım:

Blockchain

04 Ocak 2023

Bitcoin para simgesi

Uzaktan Kimlik Tespiti: Dünü, Bugünü, Yarını

İletişim ağlarının genişlemesi işletmelere ve müşterilere yepyeni bir dünyanın kapısını araladı. Bankalar, sağlık kuruluşları, üretici firmalar ve devlet kurumları dijital yollarla hizmet sunmaya başladı. Ortaya çıkan bu uzaktan hizmet dalgası 2020 yılında ortaya çıkan COVİD-19 pandemisi ile uzaktan hizmetleri bir seçenek değil bir zorunluluk haline getirdi.

Kimlik Tespiti ve Doğrulama

05 Aralık 2022

Bitcoin para simgesi

Kazançlı, Ekoloji Dostu ve Güvenli Elektronik İmza:
Merkezi İmzalama Portali (VIA)

Bireysel ya da kurumsal alışveriş ve tedarik süreçleri, para transferleri, bankacılık ve finans işlemleri, sağlık kuruluşlarınca verilen hizmetler ve çok daha fazlası artık kullanıcıların parmaklarının ucunda. Parmakların ucuna kadar gelen bu hizmetleri güvenle kayıt altına almak ve resmi makamlarca hukuki geçerlilik sağlamak için elektronik imza kullanmak olmazsa olmaz.

e-İmza

06 Aralık 2022

Haber bültenimize abone olun
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.