White Paper

Where Digital Security Meets Artful Simplicity

Uzaktan Kimlik Tespiti
Dünü, Bugünü, Yarını

blokzinciri teknolojisinde kriptografi, blokzinciri, kripto para

Her Yerden, 7/24 Yasal Müşteri Edinimi

İletişim ağlarının genişlemesi işletmelere ve müşterilere yepyeni bir dünyanın kapısını araladı. Bankalar,sağlık kuruluşları, üretici firmalar ve devlet kurumları dijital yollarla hizmet sunmaya başladı. Ortaya çıkan bu uzaktan hizmet dalgası 2020 yılında ortaya çıkan COVİD-19 pandemisi ile uzaktan hizmetleri bir seçenek değil bir zorunluluk haline getirdi.

Alışverişten sağlık hizmetlerine, devlet kurumlarının işlemlerinden bankacılık işlemlerine kadar her şeyi evden yapabilmek, müşterilerin hayatlarını kolaylaştırsa da ortaya yepyeni bir sorun alanı çıkardı: “Ya uzaktan işlem yapan kişi, başka birinin kimliğini yada sahte bir kimlik kullanıyorsa? ”Yüz yüze kimlik doğrulamanın bile yetersiz kaldığı dolandırıcılık hikayelerine bir de uzaktan verilen hizmetler eklenince pek çok konuda güvenlik endişeleri ortaya çıktı. İşletme ve kurumlar kimlik sahteciliğinedeni ile ortaya çıkabilecek zararlardan korunmak için gerçekten güvenli ve işlevsel bir yönteme ihtiyaç duyduğunda ise “uzaktan kimlik doğrulama çözümleri” devreye girdi.

2021 yılında BDDK tarafından çıkarılan yönetmelik ile ilk olarak bankalara uzaktan kimlik tespiti ile işlem yapmanın yolu açıldı.


Özellikle mobil bankacılık alanında büyük bir ilerleme yaratan bu gelişme ile evden hiç çıkmadan hesap açmak, hesap kapatmak, banka müşteri olmak ya da kredi çekmek mümkün oldu. Uzaktan müşteri edinimi süreçleri böylece diğer sektörlerin de dikkatini çeken bir alan haline geldi.

İndirme işlemini başlatmak için lütfen e-Posta adresinizi girin

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Haber bültenimize abone olun
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.